Blog

Jak urządzić piękne i praktyczne wnętrza dla dzieci

Jak urządzić piękne i praktyczne wnętrza dla dzieci

Pokój dla dziecka

Pokój dziecka to jego własna przestrzeń – zasadniczo, jednak meblowanie tego miejsca to oczywiście wspólna, rodzinna sprawa. Jak zagospodarować to pomieszczenie? Jak urządzić je ładnie i funkcjonalnie? W jakich kwestiach ustąpić, a w jakich pozostać przy swoich racjach? Niech w tych sprawach posłuży poniższy przewodnik.

Pokój dziecięcy to przestrzeń wypoczynku, nauki, zabawy

Pierwszym wyzwaniem podczas projektowania wnętrza pokoju dziecka jest dostępna przestrzeń. Większość z nas mieszka w blokach, gdzie do dyspozycji pozostaje ograniczona powierzchnia. Trzeba więc zaplanować ją tak, by pomieściła sferę nauki, wypoczynku i zabawy. Projekt uwzględniający meble do każdego z tych 3 obszarów będzie bazą do dalszej pracy.

Mając zatem na uwadze wyróżnione strefy, trzeba przypisać im meble mieszczące się w pokoju naszego dziecka. Pewnikiem jest łóżko, czego nie trzeba tłumaczyć. Drugim meblem „must have” będzie biurko; już przedszkolaki zaczynają potrzebować własnego stoliczka, na którym rysują, budują, kleją czy jeszcze inaczej realizują się twórczo.

Co do mebli służących do przechowywania ubrań i zabawek można pomyśleć o różnych gabarytowo rozwiązaniach. W mniejszym pokoju, by nie blokować przestrzeni, lepiej zaplanować tylko półki na ścianę, które powiesimy tak, by dziecko mogło swobodnie do nich sięgać. Uzupełnieniem mogą być kontenerki, w których można przechowywać mniejsze i większe zabawki. W nieco większych pomieszczeniach zaplanujmy komodę i szafę, a tam, gdzie nic nas nie ogranicza – wiadomo, zmieścimy i regał, i komodę, i szafkę nocną, i jeszcze workowe, miękkie siedziska do tego.

Łóżko - strefa snu, ale też relaksu

Najbardziej standardowy rozmiar tego mebla to 200×90 cm: łóżko jest wtedy wystarczająco duże, by jego właściciel regenerował się w komforcie, ale pozwala też wykorzystać tę przestrzeń do odpoczynku w dzień – gdy nastolatek serfuje z laptopem po internecie, czyta, odrabia lekcje, gra. Tu przydaje się zagłówek lub alternatywnie: poduchy.

Inną ważną kwestią do rozważenia jest sprawa szuflad w łóżku – mogą służyć nie tylko jako pojemniki na pościel (umówmy się, ścielenie to aktywność rzadko wybierana przez młodzież), ale też miejsce do przechowywania. Jeśli nasze mieszkanie ma wystarczającą ilość tego rodzaju schowków, w szufladzie można umieścić dodatkowy materac, który stworzy miejsce do spania dla gości.

Biurko: ergonomia i wygoda

Pierwsze stoliczki (w komplecie z krzesełkiem) można dobrać nawet dla dwulatka. To wtedy kreatywność dziecka często musi znaleźć upust podczas działań artystycznych. Dobór regularnego biurka dla dziecka w wieku szkolnym to już wypadkowa wielkości pokoju i potrzeb dziecka. Optymalne wymiary tego mebla to: 60-75 cm szerokości i 90-120 cm długości. Najchętniej wybierane są modele z szufladami, czyli w tych nieco większych rozmiarach. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że utrzymanie ładu jest trudną umiejętnością i często bywa tak, że na dużym biurku panuje duży bałagan – więc większy mebel wcale nie zabezpieczy kwestii porządku. Niektórzy producenci oferują możliwość zakupu nadstawek do biurek (lub samodzielnych kontenerków z szufladami), co na pewno pomoże zapanować nad tą przestrzenią.

Klimat pokoju dziecięcego tworzą kolor i wzornictwo

Jeśli po zagospodarowaniu przestrzeni pod łóżko i biurko w pokoju dziecka wciąż zostaje nam wolne miejsce, czas rozejrzeć się wśród szaf i regałów. Poświęćmy czas na wybór kolekcji meblowej. W pierwszych latach życia dziecka meblowanie pokoiku nie będzie trudne, bo wachlarz wyboru jest naprawdę szeroki: można znaleźć meble pasujące do temperamentu młodego poszukiwacza przygód (polecamy zwłaszcza linie inspirowane indiańskim tipi) i wielbiciela dinozaurów oraz sprzęty z gustownymi motywami ze świata bajek dla małych księżniczek.

Są wreszcie i łóżka-domki oraz korespondujące z nimi pozostałe mebelki – dosłownie dla wszystkich. Wybrana linia mebli determinuje też najczęściej kolorystykę pokoju, ale pastelowe meble można ożywić mocnymi akcentami. Pamiętajmy: jasne, neutralne kolory (jak biel, beż, delikatne szarości i róże) optycznie powiększają pokój; jeśli jednak chcemy użyć mocnych kolorów, a dysponujemy niewielką przestrzenią, wykorzystajmy je w dodatkach – poduszkach, zasłonach, odciętych fragmentach ścian.

Przestrzeń, w której nasze dziecko spędza czas, powinna również działać na ekspresję i stymulować jego kreatywność. Tu pomocna będzie farba tablicowa na jednej ze ścian (lub wykładzina korkowa), ale też takie elementy wystroju jak hamak czy miękkie pufy.

Robiąc remont pokoju nastolatka na pewno trzeba być bardziej elastycznym i zrewidować wiele swoich wyobrażeń na temat tego miejsca: młody człowiek będzie chciał mieć wpływ na przestrzeń, w której mieszka. Jednak i tu kreatywność producentów przychodzi z pomocą, bo linie meblowe dla nastolatków łączą estetykę z wysokimi indywidualnymi wymaganiami młodego człowieka.

Regał, komoda, a może szafa?

Jak zwykle, wygrani są ci, którzy mają do dyspozycji dużą przestrzeń: ogranicza ich tylko własna fantazja. Dwu- lub trzydrzwiowa szafa zabezpieczy problem przechowywania odzieży, a na książki, zabawki i wszelkie dziecięce skarby odpowiedzią są regały i komody.

Jednak w niewielkim pomieszczeniu typowe szafy ubraniowe „zjedzą” przestrzeń, dlatego odzież można wyprowadzić do szafy np. w przedpokoju, a sezonowe, najczęściej używane ubrania przechowywać na półkach zamkniętych regału lub w komodzie. Jeśli więc musimy liczyć się z metrażem, warto szczegółowo spojrzeć na potrzeby dziecka. Kolekcjoner – budowli z klocków, modeli czy lalek – wymaga miejsca do ekspozycji, a to determinuje wybór regału z otwartymi półkami. Wraz z łóżkiem i biurkiem z tej samej linii mebel ten komponuje i zamyka przestrzeń.

Co dziecko lubi, czego potrzebuje?

Zaaranżowanie wystroju i umeblowanie pokoju dziecka jest zadaniem wymagającym, ale też dającym dużo satysfakcji. Niezależnie, czy mowa o maluchu, czy nastolatku – jego własna przestrzeń ma stanowić dla niego azyl i być miejscem, które po prostu lubi. Zaproszenie dziecka do wspólnej pracy nad projektem pokoju zabezpieczy jego potrzeby i upodobania i na pewno przełoży się na sukces efektu końcowego. A o to przecież chodzi!

Powrót do bloga

Dodaj komentarz