Blog

Jaki materac wybrać dla dziecka?

Jaki materac dla dziecka i niemowlaka jest najlepszy

Jedno z ważniejszych pytań jakie zadają sobie rodzice w trosce o zdrowy i spokojny sen dla swojego dziecka. Dobór materaca jest niezwykle istotny, ponieważ to na nim dziecko przez pierwsze miesiące życia spędza od 12h do 16h w ciągu doby.

To jak długo dziecko jest w stanie nieprzerywanie spać czy też jak w przyszłości będą formowały się krzywizny kręgosłupa zależy od prawidłowego dopasowania materaca. Dlatego należy pamiętać, aby wybrać nowy materac. Te wcześniej użytkowane będą posiadały odkształcenia, które powstały po poprzednim użytkowniku i uniemożliwią dziecku zachowanie naturalnej pozycji podczas snu.

Istotny jest również rodzaj materiału z jakiego został wykonany materac oraz pokrowiec. Produkty te powinny pełnić funkcję ochronną przed drobnoustrojami/roztoczami czy grzybami i wykazywać antyalergiczność, która jest szczególnie ważna w pierwszym okresie życia. Warto również zwrócić uwagę na funkcjonalność pokrowca i możliwość jego zdejmowania i prania, dzięki temu łatwiej będzie można utrzymać go w czystości.

Na co zwrócić uwagę w wyborze materaca dla dziecka?

Certyfikaty i opinie

Na samym początku wyszukiwania należy wyodrębnić te materace, które posiadają certyfikaty i opinie. W Polsce najbardziej doświadczoną i wiarygodną opinię wydaje Instytut Matki i Dziecka oraz Certyfikat Eko-Tex. Na jej podstawie mamy pewność, że materac został wykonany z materiałów, które są nieszkodliwe i bezpieczne dla dziecka.

Jaka grubość materaca dla dziecka?

Jednym z parametrów, na który warto zwrócić uwagę jest wysokość materaca. W przypadku dzieci jego wysokość nie musi być tak duża jak u osoby dorosłej. Ze względu na niższą masę ciała optymalna grubość wynosi 9-12 cm. Takie parametry materaca idealnie wpasowują się do ramy łóżka jednocześnie niosąc komfort podczas leżenia.

Jaka twardość materaca dla dziecka?

Parametr twardości jest istotny i nie różni się szczególnie od zasad towarzyszących w wyborze materaca dla dorosłych. Element istotny, na którego powinno zwrócić się uwagę to uzyskanie równomiernego podparcia kręgosłupa w pozycji leżącej zarówno na plecach jak i na brzuchu. Optymalnym wyborem jest materac ze średnią twardością H3, który przeciwdziała zapadaniu się dziecka i utrzyma je w neutralnej pozycji kręgosłupa. Skala twardości materaca oznaczona jest symbolami od H1 do H5. Materac o twardości oznaczonej symbolem H5 to najtwardszy materac.

Natomiast istnieją materace jeszcze skuteczniejsze, które są dwustronne i posiadają zróżnicowane twardości po obu stronach. Dzięki takiemu rozwiązaniu istnieje możliwość dopasowania twardości zależnie od preferencji rodziców i wskazań pediatry. Takie rozwiązanie sprawdza się również długoterminowo, ponieważ materac ulega modyfikacji i dostosowuje się do wieku i nowych potrzeb dziecka.

Jakie wypełnienie materaca wybrać?

Istnieją różnorodne wypełnienia, jednak niektóre z nich są szczególnie warte uwagi.

Materace lateksowe wypełnione są pianką lateksową i ze względu na naturalne wnętrze są hipoalergiczne. Zawartość jednocześnie chroni dzieci przed drobnoustrojami oraz stanowi warstwę przepuszczalną dla powietrza.

Materace lateksowe z kolekcji Hevea posiadają oznaczenie CE i status Wyrobu Medycznego. Analizy przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych oraz dostępne wyniki badań klinicznych potwierdziły podwyższoną przewiewność i paroprzepuszczalność tego typu wkładów materacowych. Jest to szczególnie ważne dla niemowląt i dzieci ze skłonnościami do potówek.

Występuje również model, który łączy wnętrze pianki lateksowej z matą kokosową. Dodatkowo stanowi warstwę podporową idealną dla niemowlaków, które w tym okresie potrzebują twardszego podłoża.

Materace piankowe wykonane są przede wszystkim z pianki trudnopalnej. Zastosowanie pianki wysoko elastycznej skutkuje doskonałą przepuszczalnością powietrza, dzięki czemu utrudnia zatrzymywanie się drobnoustrojów na jego powierzchni. Świetnie dopasowują się do sylwetki oraz są lekki i łatwe do przenoszenia. Materace piankowe są przystosowane do każdej grupy wiekowej oraz zapewniają spokojny i komfortowy sen.

W celu dokładniejszej analizy poszczególnych modeli zapraszamy do skorzystania z porównywarki na stronie, która ułatwi wybranie docelowego produktu.

Powrót do bloga

Dodaj komentarz