Blog

Łóżeczko dla dziecka i niemowlaka – ważny wybór

mebelki dziecięce pinio swing zestaw łóżeczko, komoda, szafa

Ach śpij, kochanie!

Łóżko – a właściwie łóżeczko – to pierwszy mebel, jaki rodzice kupują dziecku. Sprawa wydaje się prosta, jednak ze względu na ogromny wybór artykułów meblarskich na rynku, warto wnikliwie przyjrzeć się swoim oraz dziecka potrzebom. Wiedząc, czego się chce, łatwiej podjąć decyzję.

Łóżeczko dla malucha: stacjonarne lub przenośne

A więc po pierwsze – łóżko czy może kosz? Zdobywający ostatnio popularność kosz Mojżesza sprawdzi się w pierwszym okresie życia dziecka, do około 6 miesiąca życia.

Jego zalety to łatwość transportu, co sprawdzi się u tych rodzin, które są mobilne i często podróżują: kosz łatwo można spakować do samochodu i na wyjeździe korzystać z niego jak z łóżeczka turystycznego. A w domu, sytuując kosz blisko siebie (tu uwaga: kosza nigdy nie przenosimy z dzieckiem w środku), malucha mamy na oku.

Łóżeczko - bezpiecznie, funkcjonalnie i... pięknie

Kosz można też potraktować jako uzupełnienie standardowego łóżeczka niemowlęcego. Te zazwyczaj są produkowane w dwóch rozmiarach: 120×60 lub 140×70, obowiązkowo z trzystopniową regulacją wysokości, zmienianą w miarę rozwoju dziecka. Bo o ile w pierwszych miesiącach po urodzeniu niemowlę zażywa ruchu głównie w ramionach rodziców, to w drugim półroczu życia dzieci zaczynają siadać, wstawać i wreszcie stawiać pierwsze kroki. Są i takie, które odstawiane do łóżeczka próbują pokonać barierki i przejść górą na drugą stronę – i tu właśnie niezbędne jest prawidłowe ustawienie wysokości materacyka. Stopniowe obniżanie dna łóżeczka zapewnia rodzicom łatwy dostęp do niemowlęcia i jednocześnie chroni szybko rozwijające się dziecko przed wypadnięciem.

Nieco starsze dziecko może korzystać z „wyjścia”, które powstaje po usunięciu ruchomych szczebelków lub lameli (w zależności od modelu).

Dziecko rośnie, więc idą zmiany

Prócz bezpieczeństwa istotny jest również wygląd i funkcjonalność. Na rynku dostępne są przepiękne modele, gdzie łóżeczku towarzyszy przewijak oraz komódka, a także obowiązkowa szuflada dolna.

Mówiąc o funkcjonalności warto zwrócić uwagę na łóżeczka z zapewnioną przestrzenią do przechowywania rzeczy, które trzeba mieć pod ręką, takich jak zapas pieluszek i czystych ubranek na zmianę czy niemowlęcych akcesoriów kosmetycznych. Z biegiem czasu zawartość szuflad może się zmieniać, ale ważne, by mieć je do dyspozycji.

I tu właśnie dotarliśmy do momentu, w którym dziecko wyrasta ze swojego pierwszego mebelka. Około 3 roku życia już nie tylko wzrost dziecka, ale też i jego dojrzałość emocjonalna pozwalają myśleć o przeprowadzce do nieco większego łóżeczka. Taki model łóżeczka pozwala – po demontażu dwóch bocznych ramek – na uzyskanie większego (o długości nawet do 160 cm) łóżka dla starszaka. Możliwość przebudowy na sofę lub tapczanik posiada wiele łóżeczek dostępnych na naszej stronie.

Wiele osób decyduje się jednak na pierwsze przemeblowanie pokoju dziecięcego: doposażenie w biureczko lub stolik i zakup większego łóżeczka. Tu szukać należy w modelach o wymiarach 160×70 cm – i można już trochę poszaleć, jeśli chodzi o design, bo oprócz praktycznych tapczanów dostępne są również przytulne łóżka-domki i tipi.

Taka konstrukcja otwiera nowe pole możliwości wykorzystania łóżka – także jako „bazy”, miejsca zabawy i relaksu.

Gdy w domu pojawia się nastolatek

Ostatnie lata w podstawówce to okres burzliwych zmian w życiu dziecka, które wkracza w wiek nastoletni. To wtedy krystalizują się jego poglądy, ale także styl – który ma odniesienie również do mebli. Nastolatek z pewnością będzie czynnie brał udział w kolejnym przemeblowaniu swojego pokoju, a rodzice powinni skupić się na zabezpieczeniu funkcjonalności wybranych mebli, w tym – łóżka. Wiele modeli oferuje możliwość wykorzystania dolnej szuflady jako dodatkowej przestrzeni do spania (po dokupieniu materaca), która sprawdzi się podczas nocowania gości naszych nastolatków.

Zakup łóżka dla nastolatka oznacza najczęściej remont i przemeblowanie całego pokoju – kupujemy więc całą kolekcję, wraz z biurkiem, szafą czy komodą. To już jednak temat na całkiem nowy wpis.

Powrót do bloga

Dodaj komentarz