Blog

Tekstylia w przytulnym pokoju dziecięcym

Tekstylia w pokoju dziecka

Tekstylia do aranżacji przytulnego wnętrza dla dziecka

Zmiana wystroju i charakteru naszego mieszkania wcale nie wymaga gruntownego remontu. Do stworzenia przytulnej atmosfery i zmiany klimatu wnętrza wystarczą piękne tekstylne dodatki, takie jak zasłony, koce, narzuty i poduszki.

Nie przesadzić z kolorem w pokoju dziecięcym

Dekoracje mają podkreślić wybraną aranżację naszego mieszkania bądź domu. Wydaje się, że wybór dodatków to taka wisienka na torcie urządzania mieszkania, ale tak naprawdę i w tej materii nie ma przypadków: piękny, spójny wygląd całości uzyskamy jedynie poświęcając czas na zaplanowanie zakupów detali upiększających naszą przestrzeń domową.

Łatwo bowiem przesadzić z ilością – form, kolorów czy faktur – które w rezultacie mogą przytłoczyć wnętrze. By tego efektu uniknąć, należy zacząć od określenia kolorystyki, w której będziemy się poruszać podczas poszukiwania dodatków.

Jak to zrobić? Ustalmy, czy kolory naszych poduch lub zasłon mają kontrastować z resztą wnętrza, czy lepiej, by ją uzupełniały i były z tej samej lub zbliżonej tonacji. To indywidualna kwestia powiązana z naszym temperamentem i upodobaniami: dla jednych fioletowy będzie pobudzający, dla innych – agresywny. Z kolei stonowane, eleganckie beże niektórym wydadzą się mdłe i nudne. Celujmy więc w dodatki w takich barwach, które wprawiają nas w dobry nastrój.

Tekstylia w pokoju dziecka w celach bezpieczeństwa.

Producenci mebli wychodząc naprzeciw oczekiwanym klientów, oferują coraz to bardziej innowacyjne rozwiązania. Jednym z wiodących polskich producentów jest Pinio.

Na szczególną uwagę zasługuje jedna z nowszych kolekcji mebelków I’ga. Producent wyposażył wszystkie mebelki z tej kolekcji w opcjonalne nakładki/obicia tekstylne. Tekstylne nakładki w urocze grochy, zapewniają bardzo ciekawy wygląd mebli oraz sprawiają, że mebel stają się bezpieczniejsze dla małego dziecka.

Do poleżenia, do otulenia

Gdy decyzje dotyczące kolorystyki mamy już za sobą, można zanurzyć się w świat dodatków. Przytulność i ciepło wnętrza zbudują nam wszelkie detale tekstylne: koce, narzuty, poduszki. Zwłaszcza w przypadku tych ostatnich można poszaleć! Bardzo ciekawie wychodzą połączenia tkanin matowych z tymi z połyskiem; podobny efekt da wybór kilku poduszek w różnych odcieniach albo różnych kształtach i rozmiarach. Poduszki ułożone w kilku rzędach, w pozornym nieładzie budują wielowymiarowość, głębię przestrzeni i urozmaicają ją.

Tekstylia w pokoju dziecka

Drugim najpopularniejszym dodatkiem tekstylnym – i to najczęściej kupowanym na początku każdego kolejnego sezonu grzewczego w niemal każdym domu – jest koc. Duży, miękki i ciepły, ma nas nie tylko otulić w jesienne i zimowe wieczory, ale też „wyglądać”, czyli już po pierwszym spojrzeniu budzić ochotę wejścia pod niego. Wybierając pled pamiętajmy, że ma nas nie tylko ogrzać, ale też stanowić element wystroju; tu pięknie się sprawdzają koce z wełny czesankowej, a także te z weluru i polarowe.

Tekstylne dodatki nie tylko nadadzą wnętrzu ciepła, ale i stylowego sznytu.

Tkaniny piękne i bezpieczne dla skóry

Tekstylia w pokoju dziecka

Ważne dla naszego komfortu są też pościele. W wielu sypialniach – zarówno dorosłych, jak i dziecięcych – pościel pozostaje na łóżku w ciągu dnia i tym samym tworzy nastrój wnętrza. W wyborze tekstyliów pościelowych istotny będzie nie tylko wygląd, ale i sam rodzaj wykorzystanego materiału. Powinien być miękki, bo ma kontakt bezpośrednio z naszą skórą, bezpieczny i naturalny, a także obojętny alergicznie. To aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę – zwłaszcza kupując pościel do pokoju dziecka.

Wybierajmy więc produkty przyjemne w dotyku, przewiewne, odprowadzające wilgoć oraz pozbawione niebezpiecznych substancji chemicznych w wartościach przekraczających ustalone normy. Tu nasza uwaga powinna się kierować w stronę tekstyliów z bawełny, bawełny organicznej czy tkaniny bambusowej, którą coraz częściej wykorzystuje się do produkcji otulaczy dziecięcych, pościeli i kocyków.

Z myślą o pierwszych miesiącach życia dziecka, producenci wprowadzają kocyki lub wypełnienia koszy Mojżesza z najdelikatniejszego materiału o naturalnym składzie, czyli muślinu. Każdy z tych materiałów gwarantuje przewiewność, miękkość i jest przyjazny dla skóry – także alergików.

Często pościel chronimy narzutą. Powinna ona być gustowna i dobrej jakości, a kolor oczywiście musi pasować do pozostałej części pomieszczenia. Warto wziąć też pod uwagę to, czy narzuta będzie łatwa w utrzymaniu należytej czystości – czyli, czy jest przystosowana do prania bezpośrednio w pralce automatycznej. Narzuty przeznaczone do prania chemicznego generują dodatkowe koszty w ich utrzymaniu.

Dywan w roli dekoracji

Pięknym dopełnieniem przestrzeni będzie dywan. Zwłaszcza w dziecięcych pokojach wydaje się niezbędny, bo najmłodsi większość zabaw urządzają „w parterze”, czyli bezpośrednio na podłodze. Ale dywan przede wszystkim ociepli nam przestrzeń. By wybrać ten idealny, warto się trzymać kilku zasad.

Więc po pierwsze: dywan powinien wychodzić poza obręb mebli – co najmniej 10 cm. Może być mniejszy, o ile układamy go przed meblami (przed łóżkiem, przed tapczanem). Po drugie: jeśli chodzi o kolor, to ciemniejsze dywany dobrze wyglądają na jasnej podłodze – i odwrotnie. W kwestii kształtu też można skorzystać z wypracowanych już zasad: dywan prostokątny wydłuży przestrzeń, a owalny będzie pięknie „pracował” w pomieszczeniu kwadratowym. Z kolei dywany o nieregularnych kształtach sprawdzają się jedynie w dużych przestrzeniach.

Wiedza i zasady komponowania przestrzeni powinny pomóc w zabawie, jaką będzie dobieranie dodatków i aranżowanie ich w naszych domach. Niech najważniejszym przykazaniem będzie szukanie własnego zadowolenia. W końcu mieszkanie ma być dla nas, a nie dla znajomych.

Powrót do bloga

Dodaj komentarz